Eleştiri nedir

"Bir insanı, bir konuyu, bir yapıtı, doğru ve yanlış yönlerini bulup göstermek amacıyla inceleme işi." Bizzat yazmayıp alıntı yaptığım bu cümle üzerinde konuşacağım. Bu tanımı kendi cümlelerim ile yazmadım çünkü eleştiri hakkındaki düşüncelerimi dile getirirken tanımı yanlış vermişsin buna göre'de açıklama uydurmuşsun denmesini istemiyorum.
Bu tanımdan yola çıkarak eleştiri yazılarım hakkında konuşmak istiyorum. Eleştiri yazıları hem olumlu olabilir hemde olumsuz. Ben inceleme yazıyor isem içerisinde hem olumlu yanları olur hemde olumsuz yanları. Bura'da tam olarak tek yazıda eleştirimi yapmış olurum.
Diğer yandan var olan almak ve almamak yazılarımda ise olumlu eleştirilerimi ve olumsuz eleştirilerimi ayrı ayrı dile getiririm. Burada almak için 5 neden yazılarım hakkında kötü bir eleştiri almadım. Almamak için 5 neden yazılarım hakkında gördüğüm kötülemeler eleştiri olmaktan uzaklar.

Benim önceki bir çok yazımda belirttiğim gibi olumlu eleştirilere tepki göstermiyorlar ama olumsuz eleştirileri kötüleme olarak görüyorlar. Kötüleme ile eleştiri aynı şey değildir. Yerme ile eleştiri aynı şey değildir. Kötü özellikleri dile getirmek ile çamur atmak aynı şey değildir.
Almamak için 5 neden içerikleri sektörde bir çok yayın tarafından yapılıyor. Bence aynı şekilde bu tür içerikler üretiyorum. Burada aldığım sözde eleştirileri dile getirip bunların neden eleştiri olmadığını anlatmaya çalışacağım.
1- Yaptığım benzetmenin gereksiz olduğunu dile getirip o ismin lisanslı olduğu ve böyle benzetme yaparak o ismi farklı kullanmaman gerektiği söyleniyor. Bu konuda eleştirisi bu yönde. Benzetmeyi beğenmediği ve eleştirilen şey onun ağrına gittiği için benim eleştirimi haksız buluyor.
Önceki yazımda belirttiğim gibi üretmek farklı şeydir. Kendisinin üretmeye cesareti yok benim benzetmeme bile karışıyor. Ayrıca sektör büyüklerinden birileri bu eleştiriyi yaptıklarında onlara sesini bile çıkaramıyor kendisi.
Yanlış anlaşılmasın benzetmenin yanlış yanlarını dile getirmiyor. Doğru olan benzetmenin kendisine ağır gelmesi sonucu firmanın kuklası olarak onların taktığı ismi kullanmamı istiyor. Bu yaptığı eleştiri değildir.

2- Kutu içeriğiyle mümkün değil dediğim dediğim eleştirimi tutuyor. Başını silerek mümkün değil olarak değerlendiriyor ve dediğin şey mümkün sen burada karalıyorsun diyor. Ayrıca bununla ilgili uzun uzun yazıyor. Bir içerik bütünüyle değerlendirilmelidir. Cımbızla aradan kelime cümle seçmek eleştirmek için yetersizdir.
Mümkün değildir diye cımbızla seçtiği kelimelerin sonrasında gelen cümlede ek aksesuar ile mümkün olduğunu dile getirmiş ve bunun böyle olmaması gerektiğini dile getirmiştim ama arkadaş o cümleyi seçtiği kelimelerin olduğu cümlenin başı gibi yok sayarak sözde eleştirmiş. Bu eleştiri değil karalamadır.
3- Eleştiri bir insana sıfat yapıştırmak değildir. Benim iphone x almamak için 5 neden yazıyı okuduktan hatta başlığını gördükten sonra iphone telefonları yerenler kıskananlar'dır sahip olsalar dipleri düşer yazık onlara onlar olsa olsa samsungcu'dur. İphone candır... yazanlar.
Burada ise yine çamur atma söz konusudur. Bu yorumu yapan kişi benim samsung x almamak için 5 neden yazımı görmemiş bile ki samsungcu imajını yapıştırıyor. Bu kişinin yazımı okumadığından eminim sadece başlığa bakarak beni eleştirdiğini söylüyor ama aslında çamur atıyor.
Emin olmadığınız şeylerde eleştiri yapmayın ve sıfat yapıştırmayın insanlara çünkü bu eleştiri değil çamur atmaktır.

4- Almak ve almamak yazılarımdan birisini okuyup eleştirilerimin gerçeği yansıtmadığını söyleyen arkadaş ayrıca bunun kişisel görüş olmaktan öteye gidemediğini dile getirmiş. Zaten eleştirilerinin aslında eleştiri değil karalama, çamur atma gibi şeyler olduğunu yukarıda dile getirdim.
Ayrıca cımbızla seçiyor dediğim kişi yine yazının başında dile getirdiğim şüphede kalanlar almamak için nedenleri uyuşuyor mu kontrol etsinler cümlemi yok sayarak kişisel görüş belirttiğimi dile getirdiğimi görmezden gelerek bu konuda eleştiri yapmışlar. Bu eleştiri değildir buda çamur atmaktır.

Sonuç

Çamur atmak, karalamak ve benzeri şeyler eleştiri değildir. Benim dilimin ağır olduğu dile getirildi bu eleştiridir. Yazım kuralları konusunda yetersiz olduğum dile getirildi bu eleştiridir. Cümlelerimin uzun ve anlaşılması zor olduğu dile getirildi bu eleştiridir.
 
Bu eleştiri yapanlar bunları yazdıktan sonra nasıl düzeltebileceğim hakkında öneriler yazdılar. Bende bunları uygulayarak kendimi geliştirdim. İlk yazılarımla şuan ki yazılarım arasında baktığımda çok fark var onlar benim olumlu yöne gitmem için eleştirdi ve işe yaradı.
 
Yukarı'da saydığım şeyler ise bana bir şey katmıyor sadece beni karalayarak çamur atıyorlar. Bu eleştiri olmuyor. Eleştiri'de dile getirilen eksik var artı yönler eleştiren şeyin gelişmesini sağlar.
Eleştiri nedir Eleştiri nedir Reviewed by Ercüment Solmaz on 08:59 Rating: 5

Hiç yorum yok

Video