Olympus omd em10 mark 2 incelemesi

Sonunda karşınıza Olympus omd em10 mark 2 incelemesi çıkıyorum. Bu inceleme kullanıcı deneyiminin üst planda olduğu teknik detayların abartı olmadığı bir yazı olacak. Alan normal bir insan için bilgi içerecek. Sonuçta profesyoneller teknik detayları benden daha iyi değerlendirirler. Benim fotoğraf makinesi deneyimim kısıtlı.

Tasarım

Tasarım konusu oldukça fazla ayrıntıya sahip ve genel olarak memnun ediyor. Gövdesinin temas ettiğimiz yeri çoğunlukla sunu deri ve metalden oluşuyor. Burada ekranın kenarı ve tuşların bulunduğu arka yüz plastik ki bundan şikayetçi olmuyorsunuz. Pili bittiğinde makinenin ayrıntılarını incelerken dikkatimi çekti plastik olduğu ama oldukça kaliteli plastiği var. Canon 100d gibi modellerin plastik kalitesinden çok daha ötede.
 
Ön yüzün suni deri yüzeyinin etrafında plastik çerçeve var ve ara bağlantı oldukça iyi yapılmış. Burası neden böyle demiyorsunuz. Arkasının plastik olduğunu söylemiştim. Burada ekranın çerçevesi plastik dert etmiyorsunuz. Tuşların orası metal olsa belkide kışın kullanması zor olurdu bilemiyorum. Alt tarafında ise pil haznesi sağda ve plastik. Burasının daha kaliteli olmasını kesinlikle isterdim. Burası en büyük eksisi. Aynı seviye rakipleri'de aynı kalite'de kapağa sahip ama makine o kadar iyi ki burası insanın gözüne batıyor.
 
Altın sol tarafı ise tamamen metal ve elde çekim yaparken sol elin avuç içinde tamamen metalin soğukluğunu hissediyorsunuz. Bu mükemmel bir duygu sanki elinizde çok daha pahalı bir makine varmış gibi hissediyorsunuz.
 

 
https://www.fotofes.com/article/283/canonun-yeni-aynasizi-canon-eos-m5-karsinizda Resim Yazısındn alıntı alınmıştır. 

Tuşlar

Tuşlar genel olarak iyi keşke böyle olsa dediğim tuş az. izleme tuşu içe göçük yapılmış. Basılması kolay ama vizör'den bakar iken eline dolanmıyor o yönden iyi olmuş. Yön tuşlarına basması basit ve böyle bir gövde için oldukça iyi çözülmüş.
 
Açma kapama tuşu biraz ucuz duruyor. Keşke daha sert bir tasarımı olsaydı o zaman çok daha memnun olurdum. Teknik olarak bu tuştan şikayetçi olmadım sadece biraz daha üstün sert tasarımı olabilirdi.
 

 

Kadranlar

Ayar kadranları dişli yapıda ve hissiyatı oldukça iyi. Acaba ayar değiştirdim mi diye hiç tereddütte kalmıyorsunuz. Dişli olduğu için geri tepkimeye sahip ve oynaması çok zevkli. Başka makineler gibi aman diyerek sıkılmıyorsun ayar yaparken.
 
Ayrıca mod kadranı çok sert ve çevirmesi zor. Bununda geri tepkimesi iyi ama ayar tekerleri kadar iyi değil. Yanlışlıkla hiç mod değiştirmedim ki mod tekeri ile çok fazla işiniz olmuyor.
 

Menüler

Menülere alışmak gerekiyor. Bazı özellikleri türkçe iken bulamadığım ve menüyü ingilizce yapmak zorunda kaldığım oldu ama ingilizce menüyü kullanmak bile oldukça kolay. Sadece terimin türkçe karşılığını bilmediğim için ilk başta zorlandım ama bir kez öğrenince bir daha ingilizce yapmadım.
 
Son bir kaç gündür menüye bile girmiyorum özelleştirilebilir tuşları oldukça yeterli. Hızlı ayarlar menüsü tuşların yetmediği yerde yardımıma yetişiyor ve yine ayarlarımı oradan hallediyorum. Eğer ayarı normal menüden yapmam gerekirse bu biraz zamanımı alıyor çünkü menüde ayar yaparken sahneden kopuyorum. menüsü ne kadar iyi olursa olsun çok özellik var incelerken ne çekiyordum ben modunda kalıyorsunuz.
 

 
 

Fotoğraf kalitesi

Burada ne kadar fazla söze gerek var bilmiyorum ama günlük hayatta kullanılmak için oldukça yeterli. Hobi fotoğrafçılarının fazlasına ihtiyacı yok. Eğer para kazanmayacaksanız gövdeye daha fazla para vermenin anlamı yok. Çoğu özelliği oldukça iyi.
 

Titreşim engelleyici

Fotoğraf kalitesinde oldukça etkili olan bu etmen kesinlikle almak için bir sebep ki benimde nedenlerim arasında vardı. Bu kadar iyi çıkması beni çok memnun etti. Piyasanın en iyisi dedikleri kadar varmış. Bu titreşim engelleyicinin yanında canon yıllar öncesinin teknolojisine sahip gibi çuvallıyor.
 
Eğer titreşim engelleyici benim için önemli diyorsanız. Elde çekim yapma konusunda ısrarcıysanız kesinlikle öneririm. Özellikle akşam saatlaeri tripot kullanmadan işinizi görmenize yardımcı oluyor. Çok özel bir ihtiyacınız yok ise tabi.
 

 

Pil

Pil konusu biraz garip konu. Testlerin yapıldığı yani çıkan haliyle %50 olana kadar 320 çekim yapabiliyor. Geri kalanı'da düşünürsek 600 üzerine çekim yapıyor. Tabi seri çekim yaptıkça bu sayı artıyor. Bir tam günü rahat çıkaracak pili var.
 
%50 olduğunda pil bitti diyor kapanıyor ama kapatıp açtığımızda çekime tekrar devam edebiliyoruz. İstersek böyle yapmaması için bil göstergesi ayarını değiştirebiliriz ama böyle kullanmayı tercih ettim çünkü başkasına verdiğimde pil bitti uyarısında geri getirdiğinde %50 şarjı kalmış olacak ve içim rahat olacak.
 

 
 

Hız

Hız olarak netleme hızı oldukça iyi. Bu neden yavaş netledi demiyorsunuz genelde. Akşam hava kararınca sadece lamba ışığında ışığın az duştuğu yüzeylere netlemesi biraz zorlaşıyor ama oldukça iyi seviyede.
 
Seri çekimi ise perde mekanik olarak kapanır ise 8.5 fps, elektronik olarak kapanırsa 11 fps ki bu değerler fiyat olarak rakiplerinde yok. Bu diğerlerinden daha iyi seviye'de ve bundan daha iyisine ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum.
 

Vizör

Vizör kalitesi yeterince iyi kullanması zevkli. Ekran belli bir açıda açılınca sensör iptal oluyor ve görüntü vizöre geçmiyor. Eğer çekim yaparken bittiğinde gren temizleme yapması gerekiyorsa ve bunu yapmaya vizör'de başlamış ise orada yapıyor. Ekrana geçmiyor görüntü orada kalıyor işlem bitene kadar. Bu dert değil ama ilk başta şaşırıyorsunuz.
 

Sonuç

Fiyatına göre oldukça iyi özellikleri olan bir makine. Eğer em5 mark 2 modeline yetmiyorsa ve görsel kalitede taviz vermek istemiyorsanız alabilirsiniz. Görsel kalite olarak rakipleri hep bundan daha pahalı. Taşıması kolay, hafif ve güven veriyor. Bir hobi fotoğrafçısı için fazlası ile yeterli ötesine pek gerek yok.
 
Makine bir yere kadar mesele onu kullanabilmek ve  ışığı kullanmak ki makine bunların hiç birinde size engel yaratmıyor. Çift ayar kadranı ile size daha fazla imkan sunuyor.
 

Çekim örnekleri
Olympus omd em10 mark 2 incelemesi Olympus omd em10 mark 2 incelemesi Reviewed by Ercüment Solmaz on 08:57 Rating: 5

Hiç yorum yok

Video