Sony fotoğraf makineleri

Bu yazımda bir çok insanın heves ederek almak istedikleri sony fotoğraf makineleri ile yorumlarımı yazacağım. Bildiğiniz veya öğreneceğiniz gibi sony ilk olarak dslr üretmeye başladı. Burada diğer rakiplerinden farklı olarak yarı geçirgen aynalı sistemi kullanan sony burada öncü olmayı başardı.
Bu cihazları çekilen resim olarak dslr ile ışık miktarında farklı olmasa'da aynadaki görüntüleri karanlıktı. Sonradan elektronik vizöre geçen firma bu eksiği yok etti ama o zaman ki elektronik vizörler çok kötüydüler.
Bu kötü oluşlarının başlıca sebepleri çok olan gecikme süreleri, düşük çözünürlükleri ve destekledikleri fps değerlerinin düşük olması sonucu oluşan takılma veya titreme olayıydı. İnsanlar bu yüzden elektronik vizeleri sevmediler.
Sony firması en baştan beri sürekli model yenileyen firma oldu. Piyasa'da yer edinebilmek için sürekli yeni model çıkaran firma çok fazla gövde seçeneğine sahip iken söz konusu lens olduğunda rakiplerinden çok geride kalan lens seçeneğine sahipti.
Kendisinden yıllar önce bu işe başlayan firmalara kafa tutuyordu ama lens azlığı yüzünden her zaman tam bir seçenek olamıyordu. Bu arada olympus, panasonic gibi firmalar m4/3 standardı ile aynasız segmentte boy gösterdiler.
Bu iki firmanın ortak çalışması sonucu piyasa'da bir çok segment için gövde var olmuş ve lens seçenekleri ciddi oranda artmıştı. Lenslerin takıldığı yer bir standart kabul edilen m4/3 olduğu için bir firmanın zoom lensleri çok iken diğerlerinin sabit odaklı lensleri çoktu ama her iki firmanın ürünleri'de kullanılabiliyordu.
Bu firmalar dslr üretirken lens kaliteleri ile ünlü firmalardı. Panasonic leica markası altında kaliteli lensler sunarken olympus zuiko lensleri ile kaliteli lensler üretti ve yeni bir standart olmasına rağmen piyasa'da bir çok kaliteli lens oldu.
Piyasa'da her bütçe için gövde ve hem uygun fiyatlı hemde kaliteli lensler bol olunca bu firmalar birden firmalar yaptılar ve herkes bunları konuşur oldu. Bunu gören sony hemen atladı ve yeni aynasızlarını tanıttı.
Sony firması bu aynasızlar yükseliyor trendine yeni eklenen oyuncu olarak ilgi gördü ve yeni cihazları iyiydi. Ürünlerinde lens sıkıntısı çeken firma aparatlar ile yedek makine olma yoluna girdi. Bu yolda ilerleme olsa'da millet ufak gövde kocaman lens diye şikayet etti. Bunun üzerine zeiss firmasına lens ürettiren firma tekrar patladı ama lens seçenekleri azdı.
Orta düzel bir kullanıcı için yeterli lens seçeneği olunca ben yedek makine değil asıl makine alacağım diyerek a6000 ile bu serüven'de fikrini ortaya koydu. Tabi bunları yaparken dslr tarafını bir anda silip atmıştı bile. Sonrasında aps-c ile belli bir yer edinen firma lens seçeneğini arttırıp daha tutan bir seri olmak yerine tam kare gövdelerini yani a serisini yaptı.
Bu seri ile çok konuşulan firma tekrar yükselişe geçti ama yine lens yoktu. Halen lens seçenekleri tam olarak düzelmiş değil. Tam kare kullanan amatörler ve orta düzeylere hitap ediyor. Halen lens seçenekleri çok kısıtlı ve neden bunları alayım dedirtiyor.
Biz bunları düşünüp yeni lensler beklerken sony a7 serisini tamamen baştan yeniledi ve mark 2 modelleri geldi. Bu kadar hızlı gövde yenileyen ama hiç denecek kadar az lens sunan firma daha önce hiç olmamıştı.
Herkes aps-c gövdeler için yenilik bekliyordu. Sony bu tarafı'da öldürmüş gibiydi ki bu yıl nisan ayında yeni modellerini çıkardılar. A6300 modeli ile ses getiren firma için editörler eleştiride bulundu. Gövdede eksik olan titreşim engelleme sistemi, dokunmatik ekran olmaması gibi.
Bunun üzerine sony ekim ayında yeni modeli yani a6500 modelini çıkardı. Bunda saydığım iki eksik giderilmiş ama halen mükemmel olayan cihazdı. Bu atılımı yapmasında rakiplerinin payı büyük. Piyasa'da buna rakip olan iki firma yani olympus ve panasonic yeni modellerini duyurdu ve ikisi'de bunun a6300 modelinden iyi geldiler.
Bunun üzerine firma sil baştan 6-7 ay sonra aynı segmentte yeni ürün duyurdu. Arada olympus ve panasonic firmasının neden geçtiğini şimdi daha iyi anlamışsınızdır. Bu iki firma ilk başta çok planlı başladılar ve yükseldiler.
Lens seçenekleri ve gövde seçenekleri ile aynasız pazarına yön verecek kadar iyiler. Her şey planlı ve düzenli. Tüm gövdeler dediğini yapıyor ve hayal satmıyor. Lensler çok iyi ve fiyatını her türlü hak ediyor.
Sony tarafına bakıyoruz. Bir firma bu kadar saçma hareket edemez diye bakıyoruz ama nafile düzelmiyor. Düşünün ürünleriniz iyi ama lens yok diye eleştiri alan firma yeni lens üretmek yerine yeni makine çıkarıyor. Yeni diye çıkardığı lensler vurguladıkları önemli artılardan eser bırakmıyor ve oturmuş lens seçeneği olan rakibini alırım daha iyi dedirtecek kadar iğrenç yeni lensler yapıyor.
Lensler kalite anlamında iyi olsalar'da fiyatı kadar iyi mi sorusunda hep şüpheli kalıyor. Profesyonel seride çözünürlük farkı ile 3 farklı gövde yapıp bunların çekim hızını hiç oynamıyor ve bunlar farklı cihaz diye çok para istiyor.
Uygun fiyatlı modelleri için hiç yeni lens gelmiyor ve 6-7 ayda yeni bir gövde tanıtıyorlar. Bunu yapma nedenleri ise tanıttıkları modelin o zamana göre iyi olması ama rakiplerinin yapacağı yeniliği düşünememeleri. Rakibin 3 yılda 1 cihaz yeniliyor. Bu üründe sıçrama yapacağı belli. Firma orta seviye cihazında üst seviyenin tüm özelliklerini vermiş ise yeni gelecek üst seviye ciddi sıçrama yapacaktır.
Bunu normal bir insan dahi düşünürken sony rakamlara oynayıp 425 netleme noktası, 11 kare hız vs vs yeni cihaz tanıtıyor. Yeni cihazın netleme hızı dışında ve 4k video dışında yeniliği yok ki 4k video çekerken ısınıyor. Rakipleri buna gülerek yeni cihazlarını yapmaya devam ediyor ve ikisi birden yeni ürünlerini tanıtıyor.
Birisi seri çekimde ve dayanıklılıkta öne çıkarken 4k video yüksek kalite olarak sunuyor. Diğer ise 4k 60p olarak alın size cevap diyerek video için tek model olmaya niyetleniyor. Bu iki cihazda mükemmel olarak değerlendirilip çok ilgi görüyor ve birbirlerinin önünü nerede ise kesmiyor.
Bu iki firmanın sert darbesi sonucu sony ne yapıyor. Benim ürünüm şu yönlerde iyi demektense bizimki geri kaldı yeni model yaptık bunu alın diyor. 6 ay önce senin yeni modelini alan adam ne olacak. Ona neden destek vermiyorsun.
İşin özü bu insanları kandırmak keriz yerine koymaktır. Fotoğraf makinesi üreten tüm firmaların bir kişiliği cihaz yenileme aralıkları var. 6 ayda bir yeni fotoğraf makinesi tanıtıp kullanıcıların isteğini dinlemeyen ve sadece ticari düşünen firma güven vermiyor. Tercih sizin ama önümde başka seçenekler var iken sony almaya çekinirim.
Şimdilik benden bu kadar mutlu ve geleceğe umutla bakanlardan olun. Hoşça kalın...
Sony fotoğraf makineleri Sony fotoğraf makineleri Reviewed by Ercüment Solmaz on 09:02 Rating: 5

Hiç yorum yok

Video