SSD ile Harddisk'in farkları

Teknoloji yerinde saymıyor ki artık insanlar Ssd nedir merak ediyorlar. Bunun en basit örnekleri laptoplar'da karşımıza çıkıyor. Bilmeyen birisi soruyor neden 1500 tl olan 1 tb iken 4000 tl olan neden 128 gb diye. Haklı'da çünkü çok büyük bir uçurum var.

Satıcılar ssd var bu çok daha hızlı diyor ama adam sanki bu yavaş sende diyerek 1 tb olanı alayım diye düşünüyor. Aslında bu hafızaya ihtiyacı olanlar için mantıklı bir düşünce ama artık ssd vazgeçilmez gibi bir teknolojik ihtiyaç oldu.Ssd nedir?

Ssd ram yongalarının oluşturduğu hiç bir mekanik hareketi olmayan sadece elektronik dalgalar ile dosyaların bulunup depolandığı bir depolama çözümüdür. Bu depolama çözümü günümüzün görülen en üst düzey depolama çözümüdür. 

Elektronik haberleşme için bir kontrolcüye ihtiyaç duyarlar. Bunlarda farklı markalar olmakla birlikte kabul görmüş seçenekler bir hayli fazladır. İnsanlar genelde artık kontrolcüye değil firmalara bakıyorlar. Uygun fiyatlı olmasını istiyorlar. 
Çünkü bu teknoloji pahalı bir teknoloji harddiskte 1 tb alır iken ssd tarafında 128 gb alabilirsiniz. 

Harddiskten farkları nelerdir?

  • En büyük farkı mekanik bir hareket olmadığı için gecikmelerde büyük bir fark var. Bu fark günlük yaşamda hissedilecek kadar çok büyük bir fark. 
  • Diğer bir fark ise Okuma hızlarında bulunuyor. Bu diskler harddiskler'den en az 5 kat daha hızlı okuyorlar ki bunu şöyle düşünebilirsiniz. Bilgisayarınız 5 kat hızlı açılıyor. Programlar 5 kat hızlı açılıyor. 
  • Okuma değil yazma tarafında'da ciddi bir fark var. 5 gb boyutundaki bir dosyanın 10 saniye gibi bir sürede aktarıldığını görmek hiç bilmeyen insanları ciddi oranda etkilemektedir. Harddiskte bu oran ortalama en iyisinde 35 saniye orta seviyede 1 dk olacaktır. En iyi ihtimallerle tabi. 

  • Son fark ise kullanım kolaylıklarında var. Ssdler hep ufak boyuttadır ve bir yere sabitlenme ihtiyacı duymazlar. Düşünce hasar alma riskleri daha azdır. Harddiskler ise dik yada yatay kullanılmak zorundadır ve sabitlenmelilerdir. Çünkü ssd de titreşim yok iken harddisk tarafında titreşim vardır. 

Sonuç

Eğer maddi olarak sıkıntı olmuyor ise veya hafızaya çok fazla ihtiyacınız yok ise ssd öneririm. Yok benim bütçem yok ama hafıza lazım diyor iseniz harddisk almaya mahkumsunuz. Ssd tarafında'da yüksek kapasiteler var ama fiyatları uçuk olduğu için öneremiyorum. 
SSD ile Harddisk'in farkları SSD ile Harddisk'in farkları Reviewed by Ercüment Solmaz on 09:04 Rating: 5

Hiç yorum yok

Video