Telefonda işlemci tek kriter mi

Bir çok insan telefon seçerken ilk olarak işlemcisine bakıyor. Burada benim çevremde olduğu gibi sizin veya çevrenizin size yönelttiği mutlak bir soru vardır. Bu soru ise basittir. Bu iki cihazda aynı işlemci ama birisi 1000 tl iken diğeri 1500 tl neden bu böyle sorusudur.

Sizce telefonda işlemci tek kriter ise diğeri nedensiz yere 500 tl pahalı oluyor. Bu durumun böyle olmadığını aslında bizim burada verdiğimiz fazladan 500 tl ile konfor, özellik ve kalite aldığımızı anlatacağız.
Hepimiz gibi bende en uygun olanı almak isterim ama uygun diye kalitesiz ürün almak istemem. Piyasa'da bir çok kişinin karşılaştığı durumdan biriside ucuz etin yahnisi durumuna gelmeleridir. Belki duymuşsunuzdur güzel bir söz vardır. O söz aynen şöyle der "ucuz (kalitesiz) ürün alacak kadar zengin değilim"
Peki bu iki telefon arasında ne fark ederde fiyatı 500 tl artar. Gelin birlikte inceleyelim:

Tasarım

Telefonda verdiğiniz paranın karşılığını bulduğunuz en önemli kriter tasarımdır. Tasarım aslında ufak parçaların bir bütünde toplanması yani bütünlüktür. Tasarımın fiyata etkisi nasıl olur derseniz cevabı basittir.
 
1000 tl verip aldığınız ürünün çerçevesi metal arkası plastiktir. Tamamı metal ise bile metali incedir. Bu metalin kalınlığı ele aldığındaki tok hissiyat verip vermediğini etkiler. Eğer bir telefonu elinize aldığınızdaki arkadaki metalin elinizdeki hissiyatı vay be demenize neden oluyor ise işte o telefonda malzeme para ediyordur.
 

 
 
Malzeme kalitesi dışında tasarımda dikkat çeken diğer husus kullanıcının düşünülmesidir. Metalin işlenme kalitesi bile bu kaliteyi etkiler. ( Fiyatı çok fazla olmasına rağmen alerjiye neden olup 2. derece yanığa sebep olan telefonlarda var piyasada ama bizim konumuz dışında kalıyor onlar. )
 
Parçaların birleşimi, birbiriyle uyumu, kasanın tok ve esnemeyen yapısı hep tasarımda para eden şeylerdir. Biz burada kaliteye ve konfora para veririz.
 

Diğer donanımlar

Bu başlık ses, ekran, pil, devre elemanları gibi bir çok kategoriye ayrılabilir ama bunu yapıp karışık bir yazı yaratmak istemiyorum. O yüzden tek başlık altında yazmaya karar verdim.
 
Burada telefonun fiyatını etkileyen diğer bir husus ise içindeki depolama birimidir. Kapasiteleri aynı olsa bile teknik nedenlerden dolayı 500 tl pahalı olanın depolama bölümünün hızı 2 kat fazla olabilir. Buda kullanımda daha akıcı olması anlamına gelir.
 

 
 
Diğer bir konu ise iç bileşenlerdir. Yani telefonun anakartın'dan şarj soketine kadar her yerindeki malzemedir. Bu malzemeler kaliteli olmalı ki sorun çıkarma olasılığı düşsün. Bir çok telefonda kulaklıkta ses yokken cızırtı gelir. Bu içindeki devrenin kalitesiz olduğuna işarettir.
 
Kaliteli iç yapısı olan cihazların pili aynı teknik alt yapıda daha uzun gider. Çünkü elektrik iletilirken boşa direnç sonucu tükenmez. Aynı durum şarj olurken'de geçerli olan bir durum. Bu direnç arttıkça cihaz daha geç şarj olur. Ayrıca bu direncin diğer negatif durumu ise cihazın ısınmasına neden olmasıdır. Direnç sonucu harcanan enerji ısıya dönüşür.
 

Ses

Ses bölümü ise ayrı bir kriterdir. Burada kullanılan devrenin izole olması, ayrı yongalar ile beslenmesi, soketinin ve hoparlörlerin kalitesi  genel kullanımda etkilidir. Aynı şey mikrofonlar içinde geçerlidir. Mikrofon izole kanallar ile sesi iletir ise gürültü en aza inecektir. Bu durum ses kaydında çok önemli bir etmendir.
 

Sonuç

İşlemcileri aynı olsa bile içindeki diğer bileşenlerin kalitesi farklı olduğu için fiyat fark eder. Eğer sizin için bunlar önemliyse fazladan verdiğiniz paraya acımayın ve ben aynı özellikteki telefonu daha ucuza aldım diye hava atanlara gülün geçin.
 
O sizin enayi olduğunuzu ima edebilir ama aynı özellikleri daha ucuza aldığını sanarak o kendini kandırmış oluyor. Bir ses, tasarım, ekran her şeyi etkiler. Pil kapasiteniz aynı olmasına rağmen senin ki daha uzun gidiyor ise, aynı işlemci olmasına rağmen sizin ki az ısınıyor ise, çözünürlükleri aynı olmasına rağmen sizin kameranız daha iyi çekiyor ise bırakın onlar aynı özellikleri daha ucuza aldığını sansın. Siz kalitenin verdiği güvenle rahatlayın ve elinizdeki ürünü sevin.
Telefonda işlemci tek kriter mi Telefonda işlemci tek kriter mi Reviewed by Ercüment Solmaz on 09:01 Rating: 5

Hiç yorum yok

Video