Türkiye de kitap

Bugün sizlere Türkiye’de kitap konusunu ele alacağım. Bildiğiniz üzere Türkiye kitap okuma konusunda oldukça az okura sahip bir yer. Öncelikli olarak okumak denildiğinde Türkiye’de Klasik eser okurları, kitap okuyanlar; makale, gezi yazısı okuyanlar diye ayrım söz konusu.
Klasik tutkunları klasik dışındakileri yok sayarken genel kitap okur kitlesi ise kitap dışında okunan şeyleri okumak olarak görmüyor. Özellikle makale ve gezi yazısı okuyanları okumayan sadece maç haberlerini takip eden kişi olarak görüyorlar. Bana sorarsanız hiç bir şey okumayacağına haber okusun daha iyi ama makale okuyanların hepsi sadece haber okuyan kimseler değildir. Eğer bu yazıyı okuyor isen sende bir makale okurusun.

Okuduğunu sanmak

Türkiye’de en çok gördüğüm okuma tekniği ise başlığı okuduğunda haberi okuduğunu düşünmektir. Bu yanlış olduğu gibi yanlış yorumlanmalara ve gereksiz tartışmalara yol açmakta. Diğer bir husus ise sonuç kısmını okuyarak tüm yazıyı okuduğunu düşünmek veya tüm yazıyı okuyanları ahmak olarak görmektir. Bu tür insanlar çok fazla ve bu üzücü bir durum.

Türkiye’de Eleştirmek

Ülkemizde en çok gördüğüm şey eleştiri. İnsanlar ne olursa olsun eleştiriyorlar. Neyi nasıl düzelteceğini veya doğru olanın ne olduğunu söylemeden kuru kuruya bir eleştiri söz konusu. Bu eleştiriler genelde çamur atma ve yıpratma çabaları. Eleştiri kavramı ne yazık ki ülkemizde anlamışmamış kavramlardan bir tanesi.

Dijital kitap

İnsanlar kitap almak dediğinde sadece basılı kitapları artık aklına getiriyor ve dijital kitapları yok sayıyor. Dijital bir kitabı satmak istediğinizde link vermenize rağmen nereden alacağız sorusu ile şık şık karşılaşıyorsunuz. Bu insanların araştırıp öğrenmeye ve yeniliklere ne denli kapalı olduğunun göstergesi. Okuyan bir toplum araştırma ve yeni şeyler öğrenmeye açıktır. Ne yazık ki okumuyoruz.

Fiyat

Ülkem’de kitapları insanlar her zaman pahalı görmüşlerdir. Kitap yazmanın aldığı zamanı, baskı sırasında harcanan emeği hiç düşünmeden bunun maliyeti ne düşüncesine giriyorlar. Bu tamamen yanlış bir düşünce, çünkü harcanan zaman ve emeğin karşılığı alınmayacak olsaydı o kitap yazılmazdı. Şöyle düşünün yazar o kitabı yazmak için 6 ay uğraştı. Kitap başı baskı maliyeti ise 10 tl olsun. İlk etapta emeğinin karşılığını almak için 1000 tane bastırdı. Yazarın maaşını 1500 tl olarak düşünelim.(Askeri ücretin yuvarlanmış hali olarak) Toplamda 9000 tl masraf var. Yani kitap başı 9 tl düşüyor, buna 10 tl baskı masrafı eklediğimizde 19 tl yapıyor. Baskı alan firma (yayın evi) kendi kâr marjını 6 tl eklese 25 tl fiyat yapıyor. Bunun üstüne vergi ekleniyor ve emek karşılığı bu denli kolay hesaplanacak bir şey değil. Yani kısacası 30 tl bir kitap için çok değil.
Türkiye de kitap Türkiye de kitap Reviewed by Ercüment Solmaz on 15:00 Rating: 5

Hiç yorum yok

Video